În perioada 14-16 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla – Secția 7 Poliție Rurală Gherla Dej au desfășurat o acțiune pentru creșterea gradului de disciplină rutieră, precum și cu scopul menținerii unui climat de ordine și siguranță publică.
Totodată, activitățile de control au vizat impunerea respectării normelor rutiere de către toți participanții la trafic, combaterea delictelor silvice, cât și pentru prevenirea și combaterea virusului SARS-CoV-2 (COVID-19)
Au fost legitimate aproximativ 100 de persoane, verificate 77 autovehicule, iar pentru încălcarea normelor de circulație au fost reținute două permise de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce autovehicule, dar și două certificate de înmatriculare.
Pentru neregulile constatate s-au aplicat 44 de sancțiuni contravenționale, dintre care 20 conform normelor rutiere, pentru depășirea limitei legale de viteză, transmite IPJ.
Vizualizari: