Elevii care au terminat Evaluarea națională și BAC-ul cu media 10 ar putea fi premiați de stat. Ministerul Educaţiei propune acordarea de stimulente financiare în valoare de 2.000 de lei pentru cei 74 de absolvenţi de clasa a 8-a care au obţinut media 10 la Evaluarea Naţională din acest an, respectiv de 5.000 de lei pentru cei 80 de absolvenţi de liceu care au obţinut nota maximă la Bacalaureat.

Proiectul de Hotărâre de Guvern a fost lansat în consultare publică. Banii ar urma să fie alocaţi din bugetul Ministerului Educaţiei. La Dej, singura eleva care a obtinut media 10 la Bac, Stefana Trifan, a fost deja premiata de municipalitate in cadrul zilelor orasului. Pe langa faptul ca a fost felicitata si distinsa cu o diploma in fata a mii de oameni la Zilele Dejului, Stefana a primit si un premiu in bani.


Sistemul de emitere a taxelor de drum nu va functiona la noapte, timp de 2 ore. De la miezul nopții până la 2 dimineața emiterea rovinietelor, dar și plata taxelor de pod va fi îngreunată sau întreruptă ca urmare a unor lucrări de mentenanță la sistemul informatic, anunță CNAIR.

Șoferii pot achita însă taxa de drum și în avans, iar taxele de pod pot fi plătite până cel târziu la ora 24:00 a următoarei zile în care a fost efectuată trecerea.


Aproape 500 de ursi bruni vor fi impuscati in tara noastra pana la finalul anului viitor. Legea care dă undă verde la împușcarea unui număr mai mare de urși a fost promulgată de președinte.

Actul normativ a fost adoptat în regim de urgenţă, săptămâna trecută, de deputaţi, dupa ce o tânără a fost omorâtă de un urs, în timp ce se afla în drumeţie pe un traseu montan.

Documentul aprobă metodele de intervenţie pentru combaterea atacurilor ursului brun şi prevede, pentru anul acesta și anul viitor, uciderea unui număr de 426 exemplare de urs brun, care reprezintă nivelul de prevenţie la nivel naţional şi a unui număr de 55 exemplare de urs brun, care reprezintă nivelul de intervenţie la nivel naţional.

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, declara recent că numărul acestor animale e scăpat de sub control.


Daca ai de gand sa zbori in sudul italiei, informeaza-te bine inainte. Aeroportul din Catania a fost din nou închis din cauza vulcanului Etna din apropiere.

Cursele aeriene au fost suspendate ieri în urma unei erupţii a vulcanului, care a aruncat în aer cenușă și lavă, dand peste cap planurile turiștilor într-o perioada de vârf a concediilor.

Unele zboruri au fost anulate iar altele redirecționate spre alte orașe.

Nu este pentru prima data cand vulcanul creeaza probleme zborurilor, tot in perioada de varf turistic. Ultima inchidere a aeroportului a fost la inceputul acestei luni, din aceleasi motive.

Etna este unul dintre cei mai activi vulcani din lume, iar în ultimele zile a avut o activitate intensă.

 

Vizualizari: