👉Şcolile de agenţi de poliţie şi-au deschis din nou porţile pentru noi recruţi. Tinerii par tot mai interesanţi de o carieră poliţienească, drept dovadă şi concurenţa. La CLuj-Napoca, unde au fost scoasa la concurs in aceasta sesiune 300 de locuri, s-au inscris aproape 700 de candidati, iar aproape jumatate sunt fete. Sunt mai mult de 2 candidati pe un loc, dar acestia vor fi departajati in urma probelor pe care le sustin in perioada urmatoare. A inceput deja desfasurarea probelor sportive, care vor avea loc pana miercuri si care sunt eliminatorii. Sambata va avea loc cea mai importanta proba, cea scrisa si abia apoi, doar candidatii ramasi in concurs vor fi examinati medical. La finalul lunii mai vor afla rezultatele, iar mai apoi, in doar 10 luni vor deveni politisti cu acte in regula.

 

👉Legea pensilor a fost modificata, pentru a da dreptul salariatilor din mai multe categorii de munca de a se pensiona mai devreme. Mai exact, este vorba despre personalul care a lucrat în  termocentralele pe bază de cărbune şi în extracţia de cărbune să iasă mai repede la pensie. Munca in acest domeniu este acum asimilată stagiului de cotizare în condiţii speciale de muncă. Modificarea a avut loc vineri, iar legea a intrat in vigoare ieri.

 

👉DUpa ce ieri, elevii de clasa a VIII-a au sustinut Simularea Evaluarii Nationale la limba si literatura romana, astazi sustin proba de evaluare la matematica. Accesul candidatilor in sala a inceput la 8:30, proba a inceput la ora 9, iar timpul destinat rezolvarii lucrarii este de 2 ore. Cei care invata in limba maghiara, vor sustine in 6 aprilie proba la limba materna. Afisarea rezultatelor va avea loc in 14 aprilie, iar notele nu vor fi trecute in catalog, ci doar discutate la clasa si impreuna cu parintii.

 

👉O femeie din judetul Cluj a ajuns pe mana politistilor, dupa ce a reusit sa faca o mica avere dintr-o inselatorie pusa la cale de ea pe internet. Mai exact, femeia posta pe diferite site-uri de anunturi ca ar vinde componente de calculator necesare asamblarii unor statii de minat criptomonede. Aceasta profita de faptul ca in momentul de fata unele componente de PC se gasesc greu sau la un pret foarte mare,  din cauza unei crize de CIP-uri, si le oferea spre vanzare la preturi mai mici.

Pentru a castiga increderea viitorilor clienti,  se intalnea cu ei in calitate de reprezentant de la diferite firme de prestigiu din tara, fara sa aiba vreo legatura cu acesti comercianti. Totodată, spun anchetatorii, le solicita persoanelor vătămate plata în avans a bunurilor, acestea din urmă transferând sumele de bani în conturi bancare aflate la dispoziția ei sau prin intermediul unui complice.

În urma acestui mod de operare, femeia a indus în eroare opt persoane vătămate, producând acestora un prejudiciu total de 156.890 lei.

 

👉Liceul Tehnologic “Someș”, în calitate de gazdă a “Târgului ofertelor educaționale 2022-2023”, împreună cu liceele participante Colegiul Național “Andrei Mureșanu”, Liceul Teoretic “Alexandru Papiu Ilarian” si Liceul Tehnologic “Constantin Brâncuși”, lansează absolvenților claselor a VIII-a invitația de a face cunoștință cu oferta educațională pentru anul școlar 2022-2023.

Targul va avea loc în data de 12.04.2022, în Sala de sport a Liceului Tehnologic Someș.

De la ora 10 la 10:30 va avea loc deschiderea festiva si vor lua cuvantul invitatii, iar mai apoi, pana la ora 18, liceele isi vor prezenta ofertele educationale.

La targ vor participa reprezentanti ai Inspectoratului Scolar Judetean Cluj, ai Primariei Dej dar si reprezentanti ai unor agenti economici.

👉Incepem cu o situatie neplacuta din domeniul infrastructurii, pe care soferii dejeni sunt nevoiti sa o indure zi de zi. Este vorba despre o groapa imensa, cu diametrul de cativa metri, care de cativa ani face probleme in sensul giratoriu de la intersectia strazilor Bistritei-Baia Mare. Asfaltul in zona respectiva s-a macinat de tot, ajungand pana la piatra cubica din fundatia soselei, dar acest lucru nu prea pare sa fi atras atentia cuiva din administratia locala. Soferii care circula pe acolo sunt nevoiti sa incetineasca la maximum, lucru care uneori formeaza coloane chiar si de cativa kilometri. Pana in anul 2019, tronsonul respectiv de drum se afla in administrarea Companiei de Drumuri, dar apoi a trecut la primaria Dej.

 

👉Ca la noi, la nimeni. Pastilele de iodură de potasiu, care ar urma să fie administrate în cazul unei explozii nucleare, și care au fost trimise deja în toate județele, nu vor mai ajunge deocamdată la populație, anunță ministerul Sănătății Alexandru Rafila, dupa ce ieri trebiia sa inceapa deja distribuirea acestora. Acesta spune că își dorește o camapanie de informare înainte ca aceste pastile să ajungă la oameni, dar, practic, nu are cine să le împartă, având în vedere că medicii de familie nu au putut fi convinși să facă acest lucru.În cadrul campaniei de infirmare este realizată o „componentă vizuală” și un flyer informativ, care va fi distribuit odată cu tabletele de iod.

 

👉Pandemia nu a reușit să pună stop spiritului antreprenorial al clujenilor, care au înființat, în 2021, mai multe companii decât în 2019, anul premergător crizei sanitare.

. Județul Cluj a fost al doilea după București în ceea ce privește numărul firmelor înregistrate la Registrul Comerțului în perioada 2019-2021.

În anul 2019, înainte de a veni pandemia în România, în județul Cluj au fost înregistrate 6.537 de firme la ONRC. În 2020, criza sanitară a lovit și țara noastră, iar numărul firmelor înregistrate la Cluj în primul an pandemic a fost în scădere cu aproximativ 1.000, mai exact 5.784. După ce în 2021 lumea părea că a început să se obișnuiască cu pandemia, numărul firmelor înregistrate la Registrul Comerțului a crescut considerabil în Cluj, la 8.622, cu aproximativ 2.000 mai multe față de perioada pre-pandemică. În pandemie au fost înregistrate la nivel național un număr mai mare de companii față de 2019, iar numărul de firme care și-au suspendat activitatea a fost în scădere față de perioada înaintea pandemiei. De asemenea, în timpul pandemiei a scăzut și numărul de firme radiate sau care au intrat în insolvență, potrivit datelor Oficiului Național al Registrului Comerțului.

 

👉La final, datele meteo. Astazi vremea se va incalzi din nou si usor usor, temperaturile vor ajunge din nou la cele normale pentru aceasta perioada. Cerul va fi noros intreaga zi, iar maxima va ajunge la 13 grade celsius. Minima din timpul noptii va cobori la -3.

 

 

Alex Prunean

Vizualizari: