Zeci de trenuri nu mai circulă încă de azi noapte pentru că CFR Călători NU a plătit la timp restanțele către CFR Infrastructură. Sunt în total aproape 40 de trenuri care nu mai pleacă din gări încă de la miezul nopții.

Printre ele se numără și multe trenuri InterRegio – Brașov – București Nord și retur,  București Nord – Iași și retur, București Nord – Galați și retur ,  Târgu Mureș – Cluj Napoca și retur sau Cluj-Napoca – Bistrița.

Restanțele acumulate de companie depășesc 100 de milioane de lei. Circulația trenurilor va fi reluată imediat ce restanțele vor fi achitate integral, anunță CFR SA.


Legea de modificare a pensiilor speciale pentru magistrați a fost declarată neconstituțională în integralitate.…de către magistrați.

Curtea Constituțională a admis astfel contestația Curții Supreme. Decizia a fost luată cu 5 la 4 de către judecătorii constituționali. Legea adoptată prin asumarea răspunderii de către premierul Ilie Bolojan prevedea ca pensia magistraților să nu depășească 70% din ultimul salariu net încasat. Iar magistrații să se pensioneze treptat la 65 de ani după ce au acumulat 35 de ani de vechime, față de 25 cât este acum.

Reforma pensiilor speciale era jalon în PNRR. Țara noastră riscă acum să piardă peste 230 de milioane de euro pentru neîndeplinirea acestui criteriu.


Serviciul Român de Informații avertizează că valul de informații false apărute după explozia din Rahova nu este întâmplător. Potrivit SRI, este vorba despre o campanie de dezinformare coordonată, care urmărește slăbirea încrederii populației în autorități și instituțiile statului.

Pe rețelele sociale, mai ales pe TikTok și Facebook, au apărut imediat după explozie numeroase teorii conspiraționiste, propagate în special de conturi false sau susținători declarați ai Rusiei.

SRI recomandă verificarea informațiilor înainte de distribuire și solicită actualizarea legislației pentru a preveni astfel de manipulări.


Transfăgărășanul și Transalpina s-au închis de ieri, din cauza condițiilor meteo severe. Compania de Drumuri a decis oprirea circulației pe Transfăgărășan între Piscu Negru și Bâlea Cascadă, iar pe Transalpina de la Rânca până la Curpăt.

La altitudini mari, a nins abundent, iar riscurile sunt mari: de la avalanșe, până la căderi de pietre și alunecări de teren. Autoritățile fac apel la șoferi să respecte restricțiile și să evite aceste trasee montane.


Autoritățile din  Dej, Cuzdrioara și Mica, în colaborare cu Asociația Anima Pro Terra organizează în perioada 14-16 NOIEMBRIE o campanie de sterilizare gratuită pentru câini cu și fără stăpân. Sterilizarea este singura soluție de prevenire a abandonului și este benefică pentru sănătatea animalului.

Orice proprietar de caine din Dej sau satele din imprejurimi poate beneficia de acest serviciu pentru animalul de companie, programandu-se la numarul de telefon 0787 273 338.

Nesterilizarea este cauza principala a abandonului si a prezentei cainilor pe strazi. Specialistii spun ca in trei ani, o catea si un catel nesterilizati aduc pe lume peste 500 de caini. Dupa sterilizare, cainele devine mai ascultator, traieste mai mult si mai sanatos, nu mai fuge de acasa si cel mai important, nu mai trebuie sa va ganditi ce faceti cu puii dupa fatare.

 

Vizualizari: 460